ANDRZEJ RUBLOW – TRÓJCA ŚWIĘTA

Andriej Rublow był żyjącym w latach 1360-1430 rosyjskim mnichem (kanonizowanym w rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w 1988 r.), twórcą pełnej ascetycznego mistycyzmu i natchnienia moskiewskiej szkoły malowania (fachowcy mówią – pisania) ikon.
Ikona nosząca tytuł Święta Trójca przedstawia “trzech aniołów odwiedzających Abrahama przy dębie Mamre” (tak brzmi inny tytuł obrazu). Jest to najwybitniejsze dzieło Rublowa (chociaż autorstwo bywa kwestionowane), w którym artysta osiągnął absolutne mistrzostwo w technice malarskiej (przeźroczystość szat), harmonizowaniu zgaszonych kolorów, subtelności w przedstawieniu sylwetki i spojrzeń postaci i wyważonej kompozycji całości.
Scena oparta na biblijnej przypowieści interpretowana jest jako przedstawienie jedności Trójcy Świętej, w której centralna postać symbolizuje Chrystusa, anioł z jego prawej strony (z uniesioną prawą dłonią) Boga Ojca, a anioł w zielonym himationie Ducha Świętego. Aniołowie trzymają w dłoniach identyczne laski wskazujące na ich całkowitą równorzędność w jedności.


Andriej Rublow, Święta Trójca, 1411-1427 (wersja z Gakerii Trietiakowskiej)

Reklamy

Kategorie: inspiracje

Subskrybuj

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

%d blogerów lubi to: