MATKA BOSKA CZĘSTOCHOWSKA Z JASNEJ GÓRY

Matka Boska Częstochowska, nazywana również Czarną Madonną to najważniejszy obraz polskiego katolicyzmu. Wg legendy namalowany został w Jerozolimie, podarowany w 326 r. cesarzowej Helenie, przewieziony do Konstantynopola, w XII w. na Ruś, stamtąd na zamek w Bełzie i w końcu w 1382 r. do Częstochowy na Jasną Górę.
Według najnowszych badań wykonana temperą na lipowej desce (122 x 82 cm) ikona składa się z trzech warstw (kolejne przemalowania), z których pierwsza powstała w XII/XIII w., druga jest widocznym aktualnie obrazem namalowanym we Włoszech w XIV w., a trzecia to przemalowania dokonane podczas renowacji w XV w.
Obraz realizuje ikonograficzny schemat zwany hodegetria, w którym obydwie postaci ustawione są frontalnie, a Matka Boska wskazuje prawą dłonią na trzymanego na lewej ręce Jezusa. Do schematu należy również zwój z inskrypcją lub trzymana przez Jezusa Biblia.
Szata Marii zdobiona jest liliami symbolizującymi czystość, na kapturze widoczna jest również sześcioramienna gwiazda.
Dwa cięcia widoczne na policzku Madonny pochodzą (wg legendy) od ciosów szablą zadanych przez żołnierza podczas wojen husyckich.
Ponieważ historycznie potwierdzone jest uszkodzenie i renowacja obrazu dokonane w XV wieku (1430), na podstawie cech stylistycznych można stwierdzić jedynie jego bizantyjskie źródło ikonograficzne, datowanie traktując jako orientacyjne.


Czarna Madonna z Jasnej Góry w Częstochowie (reprodukcja jest rozjaśniona w stosunku do bardzo ciemnego oryginału)

Reklamy

Kategorie: inspiracje

Subskrybuj

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

%d blogerów lubi to: