ZŁOTA KULTURA VARNA

Kultura Varna rozwijała się w północnej części dzisiejszej Bułgarii w okresie4.500 – 4.100 r. pne., a jej śladem jest ogromne cmentarzysko odkryte koło miasta o tej nazwie. Ta odkryta przypadkowo w 1972 r. kultura zasługuje na szczególną uwagę ze względu na jej zupełną wyjątkowość z punktu widzenia historii sztuki, oraz na fakt, że z nieznanych powodów uległa ona zagładzie w 4.100 r. pne (co pozwala na dokładniejsze datowanie).
W ok. 300 grobach (znaczna część cmentarzyska jest jeszcze niezbadana) znaleziono ok. 3.000 obiektów wykonanych z czystego złota (ok. 6 kg), tzn. więcej, niż w pozostałych stanowiskach z tej epoki na całym świecie. Nawet w dzisiejszych kategoriach jest to znalezisko o wyjątkowej wartości materialnej, ale najważniejsza jest jakość wykonania odkrytych przedmiotów i ich charakter.
Wskazują one na to, że przed 4.000 r. pne istniało społeczeństwo, które dysponowało ogromnym bogactwem, wyraźnie zhierarchizowane pod względem statusu materialnego i społecznego, posiadające sprecyzowane wyobrażenie życia pozagrobowego i związaną z nim symbolikę wyrażaną przedmiotami o wyjątkowej wartości i jakości wykonania.
Oprócz grobów przeznaczonych do pochówku zwłok tworzono również groby symboliczne, które – co interesujące – zawierały najwięcej złotych precjozów; w części grobów symbolicznych zachowały się maski z niewypalanej gliny, dekorowane złotymi ozdobami.


Złoty byk z nekropolii Varna, 4.200 BC

Trzeba podkreślić, że nekropolia koło Varny powstała przed 4.100 r. pne, a więc niemal 3.000 lat przed Tutenchamonem i jego słynnym grobowcem, 2.500 lat przed “maską Agamemenona” (1500 pne) odkrytą przez Heinricha Schliemanna w Mykenach i ponad 1.500 lat przed “skarbem Priama”(2.450 pne) odnalezionym również przez Schliemanna w ruinach Troi.

Reklamy

Kategorie: inspiracje

Subskrybuj

Subscribe to our RSS feed and social profiles to receive updates.

%d blogerów lubi to: